Prensesler Gibiydim Ben Doğum Evinde !

Prensesler Gibiydim Ben Doğum Evinde !, Kadın sağlığı bölümünde bu defa siz kıymetli okurlarımız için Prensesler Gibiydim Ben Doğum Evinde ! başlığı atarak kadın sağlığı üzerine bilgilendirme yapmak istedik. Prensesler Gibiydim Ben Doğum Evinde ! başlıklı makalemizi sağlığınız için sonuna kadar okumanızı öneririz.

Prensesler Gibiydim Ben Doğum Evinde !

Prenses doğum, günümüzün normal doğum düşünüp fakat acısından ve sancısından korkan anne adayları tarafından çokça tercih edilen bir doğum şeklidir. Doğum anı bir kadın için yaşamının en özel ve en unutulmaz anıdır ve bir çok anne sezaryenin aksine normal doğum istemekte ama bir yandan da korkmaktadır. İşte prenses doğum tam da bu durumda yardıma koşar.

Bu makalemde halk arasında prenses doğum tıp biliminde ise epidural analjezi olarak geçen ve bir normal doğum şeklin olan bu doğumdan bahsedeceğim.

shutterstock_435235663

Epidural analjezi nasıl olur?

Bu işlem sırasında anne adayına doğum öncesinde bel bölümünden bir anestezi uygulanır. Bu anestezi aracılığıyla anne adayı doğum ağrısını hissetmez. Sadece kasıklarında ve karnında bir basınç ve kasılma olarak doğum sancısını yaşar. Bu işlemi yapmak için ise rahimde ki açılmanın en az 4 cm olması gerekir ki öncesinde yapılan epidural analjezi kasılmalar azaldığı için doğum uzayabilir.

Epidural analjezi anneye bel bölümünden vurulan iğne ile başlar. Sezaryen doğumda da belden iğne vurulur fakat prenses doğumda verilen ilacın dozu daha az olduğu için anne bacaklarını oynatabilir sezaryen doğumda ise bacaklarını oynatamaz.

Epidural analjezi bebeğe zarar verir mi?

Prenses doğumda kullanılan ilaçların çok az bir miktarı kana karışır. Kana karışan bu ilaçlar plasentaya ulaşsalar bile kısa zamanda parçalanıp yok oldukları için bebeğe herhangi bir zarar vermezler. Ancak tedbir amaçlı bebek doğduktan sonra ilk yarım saat gözlem altında tutulmalıdır.

dogum-zq09d83g

 

Prenses doğum hangi anne adayları için uygundur?

Aşırı kanama, tansiyon düşüklüğü, sıvı kaybı, ilaçlara alerji, nörolojik bozukluk, uygulanacak yerde enfeksiyon riski gibi sorun ve sıkıntıların bulunmadığı her anneye tabi ki anne adayının da isteği üzerine uygulanabilir. Prenses doğum şeklinin uygulanmasının sakıncalı olduğu durum çok nadirdir.

Epidural analjezi hem sezaryen hem de normal doğum da anne adayının ağrı çekmeden daha rahat ve daha kaliteli bir doğum gerçekleştirmesini sağlar.

Anne için riski var mıdır?

Anneye verilen ilaç nedeniyle bacaklarda kısa süren bir uyuşukluk meydana gelir fakat bunun sonucunda herhangi bir sakatlık söz konusu değildir. Anne adayı için de bebeği içinde risksiz ve ağrısız bir doğum şeklidir.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir