Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar

Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar, Kadın sağlığı bölümünde bu defa siz kıymetli okurlarımız için Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar başlığı atarak kadın sağlığı üzerine bilgilendirme yapmak istedik. Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar başlıklı makalemizi sağlığınız için sonuna kadar okumanızı öneririz.

Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar

Çocuklar için oyuncaklar vazgeçilmez birer oyun arkadaşıdır. Biz ebeveynlerde çocuğumuza doğduğundan itibaren çeşitli oyuncaklar almaya onu eğlendirmeye, eğlenirken öğrenmeye sevk etmeye çalışırız. Çünkü oyuncaklar çocuğa sadece neşe katmaz aynı zamanda paylaşmayı, kendi başına oyun kurmayı, yeniliği, keşfetmeyi de öğretir.

Günümüz oyuncakları çocuklarımız için artık son derece eğitici ve öğretici olmuş durumda. Peki onun için nasıl bir oyuncak seçimi yapmalıyız? Bugün bu soruya yanıt verecek bir makale yayınlamak istedim.

oyuncak-secerken-nelere-dikkat-edilir-634x334

Oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmeli?

*Alınan oyuncağın çocuğun yaşına uygun olması gerekir. Böylelikle çocuğunuz zekasına ve yaşına göre göstereceği gelişimi denemiş ve gözlemlemiş olur.

*Alınan oyuncağın sivri ya da keskin olmaması gerekir. Çünkü bu tür oyuncaklar çocuğunuza zarar verebilir.

*Bir diğer unsur ise ufak çocuklar cisimleri ağızlarına almaya meyilli olduklarından dolayı aldığınız oyuncağın minik parçalarının olmamasına özen göstermelisiniz. Böylelikle olası bir boğulma ya da oyuncak parçası yutma sorununun önüne geçmiş olursunuz.

*Yine çocuğun oyuncağı ağzına alacağını düşünerek kullanılan boya ve malzemenin zehirsin olmasına ve üretici şirketin güvenilirliğine özen göstermeli bunun yanı sıra gerekli kalite kontrollerinden geçip geçmediğinden emin olmalısınız.

*Eğer çocuğunuzun pilli bir oyuncağı varsa pillerin konulduğu yerin onun açamayacağı biçimde sıkı olması hatta bir vida ile sabitlenmesine dikkat etmeli ve pilleri ara sıra kontrol ederek akıp akmadığına bakmalısınız.

cocuk-gelisimi-icin-dogru-oyuncak-onemli-5497167_868_o

*Bebeğinizin beşiğinde bir dönence bulunuyorsa yine bunu da çok sağlam bir biçimde monte etmelisiniz ki üzerine düşüp yaralama ya da boğulma tehlikesi olmasın.

*Oyuncak alırken olduğu kadar oyuncakları aldıktan sonra da sık sık kontrol etmelisiniz. Çünkü oyuncaklardan kırılan parçalar da çocuğunuz için zarar verici olabilir.

*Oyuncakları koyduğunuz yerde bir o kadar mühim. Oyuncaklar çocuğunuzun ulaşabileceği yerde ve güvenli bir biçimde alabileceği durumda saklanmalı. Bir oyuncak sepeti esasında en sağlam ve garanti bir yerdir oyuncaklar için. Oyuncakları dolaba koymayı kafanızı yoruyorsanız dolabın kapağına çocuk elini sıkıştırabilir bunun için bunun yanı sıra önlem almalısınız.

*Peluş oyuncak alırken yine çocuğunuzun yaşına uygun olanları tercih edin. Çünkü bu tür oyuncakların tüyleri çocuğunuzun boğazına kaçabilir.

Hoşça Kalın, Mutlu Kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir