Cildi Doğal Yollarla Koruyup En Az 10 Yıl Gençleştiren 7 Formül

Cildi Doğal Yollarla Koruyup En Az 10 Yıl Gençleştiren 7 Formül, Kadın sağlığı bölümünde bu defa siz kıymetli okurlarımız için Cildi Doğal Yollarla Koruyup En Az 10 Yıl Gençleştiren 7 Formül başlığı atarak kadın sağlığı üzerine bilgilendirme yapmak istedik. Cildi Doğal Yollarla Koruyup En Az 10 Yıl Gençleştiren 7 Formül başlıklı makalemizi sağlığınız için sonuna kadar okumanızı öneririz.

Cildi Doğal Yollarla Koruyup En Az 10 Yıl Gençleştiren 7 Formül

Cildimiz en mühim ve en kıymetli giysimizdir. Parlak, pürüzsüz, sağlıklı bir cilde sahip olmak sanıyorum ki hepimizin ortak noktasıdır. Ama ne yazık ki bazen şartlar cildimiz olumsuz açıdan etkiler onun daha sönük, mat ve pürüzlü görünmesine neden olur. Cilt sağlımızı bozan faktörler içinde hava şartları, mevsim değişiklikleri, yediklerimiz, stres, hormonal bozukluklar yer alırken bazende en büyük cilt sorunumuz onu yeterince korumamamızdan kaynaklanır.

Madem cildimiz bizim için mühim öyleyse onu korumalı ve gereken ilgiyi göstermeliyiz diye düşünüyorum. Piyasada binlerce cilt kremi satılıyor biliyorum. Nemlendiricisinden, gündüz bakımına, kırışıklık önleyicisinden güneş kremi binlerce cilt kremi var ve oldukça da pahalı. Bu derece pahalı kremlere yatırım yapmak yerine doğanın bize sunduğu mucizevi ürünlerden hem kolay hem de ucuz olarak yararlanmaya ne dersiniz?

İşte sizler için hazırladığım ekonomik ve oldukça pratik güzellik reçeteleri;

1.Yoğurt

Yoğurt içerdiği laktik asit aracılığıyla cildinizi nemlendirir. Bunun yanı sıra temizleyici özelliği olması yönünden da cildinize göz alıcılık ve ışıltı katar.

Yoğurdu bal ile birlikte uygulayabileceğiniz bir maske tarifim bile var. 2 çorba kaşığı yoğurdun içine 2 çay kaşığı kadar bal ekelyip karışsıtrın. Elde ettiğiniz akrışımı cildinize uygulayıp 15 dakika sonra soğuk su ile surulayın. Bu uygulamayı her hafta bir ya da iki kez yapabilrisiniz.

2.Salatalık

Salatalık cildinize ferahlık verecek aynı zamanda cildinizin göz alıcı görünmesine de yol gösterecektır. Doğal bir nemlendirici özelliğine sahip olan salatalığın uygulaması da son derece basittir. Hep bildiğiniz gibi salatalıklardan kalın dilimler doğrayıp yüzünüze yerleştirin salatalıklar kuruyana kadara bu biçimde bilave edin. Bu uygulamaya gece yatmadan önce yapın ve yüzünüzü durulamadan uyuyun. Sabah yüzünüzü yıkadığınızda cildinizin göz alıcılığına inanamayacaksınız.

Ayrıca salatalığın kabukları da aynı işlevi görmektedir bu nedenle kabukları da cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz.

3.Limon

Cilt temizliği için son derece faydalı olan limon içinde bulunan asit aracılığıyla yüzünüzü siyah noktalardan arındırırken canlılık da verir. Ama eğer yüzünüzde sivilce ya da açık yaralar varsa limonu uygulamayın çünkü asitli bir madde olduğu için canınızı acıtabilir.

4.Domates

Domatesin cildinizi güneşten koruyan bir etkisi bulunmaktadır. Yaşlanmayı da geciktirdiği bilinen domates yüzünüzü UV ışınların akarşı koruduğu için güneşin zararlarını yok etmiş olur.

5.Muz

Vücuda potasyum göndererek cildin kurumasına ve tahrişlerden dolayı oluşan kızarıklıklara engel olur. Muzun bunun yanı sıra cildinizi temiz ve nemli tutma özelliği vardır.

6.Kuru yemiş

Kuru yemişler içerdiği zengin yağlar ve E vitamini aracılığıyla cildinizin yumuşak ve genç kalmasını sağlar. Eğer çok kuru pul pul dökülen bir cildiniz varsa fındık, fıstık, ceviz gibi kuru yemişlerden mutlaka her gün tüketin.

7.Bal

Bir diğer cilt bakımı için kullanılan mucize besin maddemiz ise baldır. İçerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar aracılığıyla cilt muhafaza edilmesi, nemlendirilmesi ve sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Cildi besleyen bal yaşlanmanızı geciktirirken iltihap oluşumunu da önüne geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir